Pressiteade
6.12.2017


Riigikogus läbis täna teise lugemise Tubakaseaduse muudatused, mis E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu juhi hinnangul suunab endised suitsetajad tagasi sigarettide juurde.

“Tubakaseaduse muudatustega piiratakse suitsetajate võimalusi võtta kasutusele teaduslikult tõestatud 95% vähemkahjulik alternatiiv - e-sigaret. Kuigi rahvatervise otsuseid tuleks langetada tõenduspõhistele materjalidele tuginedes, põhinevad Tubakaseaduse muudatused oletustele ja eeldustele. Hoolimata sellest, et esitasime riigikogu sotsiaalkomisjonile ja sotsiaalministeeriumile rahvusvahelisi teadusuuringuid, mis kinnitavad e-sigarettide vähemkahjulikku mõju võrreldes tavaliste sigarettidega ning komisjonile tutvustas neid uuringuid Patrase Ülikooli teadur dr. Konstantinos Farsalinos, ei võetud neid arvesse,” kirjeldas E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu juhatuse esimees Ingmar Kurg.

 

 

Ingmar Kurg ütles, et mitmed Tubakaseaduse muudatused soodustavad suitsetamisest loobunud e-sigareti kasutajad tagasi tavaliste sigarettide juurde. “Sundides e-sigareti kasutajad suitsuruumidesse passiivseteks suitsetajateks ja keelates ära e-sigareti vedelike maitsed, mida kasutab üle 80% kasutajatest, suuname tervist vähemkahjustavamat alternatiivi kasutavad inimesed tagasi suitsetama. Ka e-sigarettide kaugmüügi keelamine toetab naasmist suitsetamise juurde, sest väljaspool suuri keskusi kaob võimalus e-sigaretti osta, samal ajal on tavalised sigaretid mugavalt kättesaadavad pea igas müügikohas,” selgitas Kurg.

Käesoleval aastal esitati riigikogule ligi 5000 allkirjaga rahvaalgatus, millega sooviti peatada vähemkahjulikke alternatiivide võrdsustamine tavaliste sigarettidega. “Sellele lisaks on riigikogu sotsiaalkomisjonile kirjutanud üle saja e-sigareti kasutaja oma kogemustest, kuidas e-sigareti abil suitsetamisest loobumine on mõjutanud neid ja nende lähedasi. Kahjuks ei võtnud riigikogu ka neid arvesse ja otsustas teha jõulukingituse suurele tubakatööstusele,” lisas Kurg.