PRESSITEADE
18.05.2017

Eile Riigikogus teise lugemise läbinud tubakaaktsiisi seadusega kehtestatakse e-sigarettidele aktsiis, mis muudab nende kasutamise võrreldes tavaliste sigarettidega kallimaks.

„Aktsiisi lisandudes läheb e-sigareti tarvitamine vähemalt 60% kallimaks ja paljud e-sigareti kasutajad pöörduvad suure tõenäosusega kas musta turu poole või sootuks tagasi tavaliste sigarettide suitsetamise juurde, mis toob kaasa suitsetajate arvu kasvu Eestis,“ ütles E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu esimees Ingmar Kurg.


Kure sõnul on selline Riigikogu otsus üllatav, sest vähemalt seni on Eesti riigi eesmärgiks olnud motiveerida inimesi suitsetamisest loobuma. “Mitmed teadusuuringud on kinnitanud, et e-sigaretid on vähemalt 95% tervisele ohutumad kui tavalised sigaretid ning need on täiskasvanud suitsetajate suitsetamisest loobumiseks vähemalt sama tõhusad kui nikotiini asendustooted,“ ütles Kurg.

E-sigarettide aktsiisi kahjulikkust rahvatervisele on kinnitanud ka mitmed Euroopa teadlased ja tervise spetsialistid. Seetõttu julgustab näiteks Suurbritannia suitsetajaid tavaliste sigarettide asemel just e-sigarette kasutusele võtma.

Kure sõnul mõjutab e-sigarettide hind inimeste käitumist olulisel määral, mistõttu väheneb kindlasti nende inimeste hulk, kes kaaluksid sigarettide asendamist vähemkahjulike e-sigarettidega.

„Kahetsusväärsel kombel ei pidanud Riigikogu rahanduskomisjon enne aktsiisiseaduse eelnõu teisele lugemisele saatmist vajalikuks arutada E-sigareti müüjate ja kasutajate liidu algatusel esitatud rahvaalgatust, mida toetas ligi 5000 inimest. Kahtlemata oleks rahvaalgatuse arutelu järel leidunud kompromiss, mis sobiks erinevatele osapooltele ja ei kahjustaks nii drastiliselt rahvatervist,“ kirjeldas Kurg tekkinud olukorra põhjuseid.

Sel aastal arutab riigikogu veel tubakaseaduse muudatusettepanekuid, mille menetlemine on kuni 14. juunini Euroopa Komisjoni poolt peatatud. „Mul on hea meel, et tubakaseadust arutav sotsiaalkomisjon peab vajalikuks erinevaid osapooli ja eksperte kaasata, leidmaks kompromiss. Sotsiaalkomisjon on korraldanud esmase arutelu meie poolt algatatud rahvaalgatuse üle, milles on kirjeldatud võimalikke negatiivseid mõjusid, kui suunata e-sigareti kasutajad suitsuruumidesse või kui keelata e-sigareti maitse- ja lõhnaained,“ sõnas Kurg.