e cigarette not equal cigar
26. oktoobril 2016.a.

Head inimesed, ajakirjanikud, poliitikud, ametnikud, Eesti kodanikud!

Tubakaseaduse muutmisega tahetakse ilma igasuguse avaliku aruteluta võrdsustada e-sigaret ja tavasigaret, toetumata seejuures viimase aja teaduslikele uuringutele või teiste riikide kogemusele. E-sigareti kasutajatele on see täiesti vastuvõetamatu, sest sellega ütleb riik sisuliselt, et hakake parem jälle suitsetama.

Ametnikud väidavad, et e-sigarettide, nagu ka tavasigarettide puhul on tegemist suitsetamisharjumusega, mistõttu ei saa ka e-sigarettide tarvitamist pidada tervist edendavaks toiminguks. Samas ei põhjendata seda ühegi tõsiseltvõetava teadusliku uuringuga.

Me ei väidagi, et e-sigaret on 100% tervislik, kuid oleme erinevatele teaduspõhistele uuringutele[i] toetudes kindlad, et tegemist on suitsetamisega 95% vähem tervist kahjustava tegevusega.

Eesti kopsuliidu andmeil[ii] sureb Eestis igal aastal vähemalt 2000 inimest haigustesse, mis on otseselt põhjustatud suitsetamisest; suitsetamine on peaaegu iga viienda surma põhjuseks. Kui palju inimesi on surnud e-sigarettide tarvitamisse? Alates 2008. aastast, kui e-sigaretid Eestisse jõudsid, pole me kuulnud ühestki juhtumist.

2014. aastal koostatud tubakapoliitika rohelises raamatus ja ametnike seisukohtades viidatakse tihti Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) vananenud raportile, kus e-sigarettidesse suhtutakse skeptiliselt. Samas areneb e-sigarettide valdkond väga kiiresti ning samuti tehakse pidevalt ka uusi ja põhjalikumaid uuringuid, tõendeid lisandub lausa nädalatega. WHO Euroopa regionaalbüroo tubakavaldkonna juht Kristina Mauer-Stender kinnitas tänavu mais intervjuus Eesti Päevalehele[iii], et e-sigaretid on suitsetaja seisukohalt suure tõenäosusega ohutumad kui klassikalised sigaretid.

E-sigarette kui tõendatult toimivat suitsetamisest loobumise vahendit tuleks soodustada. Praegu kavandatav tubakaseaduse muudatus tekitab e-sigarette ja tavasuitse ühe mütsiga lüües aga mitmeid vastuvõetamatuid, kohati lausa koomilisi olukordi. Näiteks keelataks võrdsustamisel e-sigareti kasutamine kuival ajal metsas – kuigi erinevalt sigaretist ei põle e-sigaretis miski ning see ei muutu nii kuumaks, et saaks midagi süüdata. Sama hästi võiks keelata kuival ajal metsas mobiiltelefoni kasutamise, sest ka selle aku võib plahvatada.

Seadusemuudatus surub e-sigareti kasutajad suitsunurkadesse, kust nad suitsetamist maha jättes põgenesid ja kus nad peaksid edaspidi suitsetajatega koos ja esmajärgus nende tõttu oma tervist kahjustama.

Sotsiaalministeeriumi plaan keelustada e-sigarettide riigisisene e-kaubandus ja suruda e-sigaretid leti alla peitu läheb aga vastuollu e-sigarettide olemusega. E-sigareti kasutamine on sarnane suitsetamistegevusele, kuid see pole tubakatoode, e-sigaret erineb oluliselt tavasigaretist nii ehituse, välimuse, töömehhanismi kui toime poolest, see ei põle ega haise. Tegu on tehnikavidinaga, millest on sadu variatsioone ja millest poole moodustab aku. Selle keelamine e-poodides on jabur.

Keeld mõjutab oluliselt neid tubakast loobujaid, kes elavad suurtest linnadest väljaspool ning kellel seetõttu puudub ligipääs e-sigareti poodidele. Küll aga müüakse igal pool tavasigarette.

E-kaubanduse keelamise põhjusena tuuakse välja argument, et hetkel pääsevad e-sigareti e-poodidele vabalt juurde ka alaealised. Me toetame kahe käega mõtet, et e-sigaretid ei tohi olla noortele kättesaadavad. Lahendus ei saa aga olla e-kaubanduse keelamine. Pakume välja alternatiivse lahenduse: e-sigareti e-poodidesse tohiks siseneda ainult ID-põhise vanusekontrolliga.

Rahandusministeerium soovib e-sigarettides kasutatavad e-vedelikud maksustada aktsiisiga. Hetkel on e-sigarettide kasutamine samas hinnaklassis tavalise tubaka kasutamisega aga olenevalt kasutajast, võib see olla ka märksa odavam või hoopis kallim. Aktsiisi tulemusena saab kordades vähem kahjulik alternatiiv olema kallim kui suitsetamine, mille tõttu kaob lisastiimul suitsetamise maha jätmiseks e-sigareti abil. Lisaks on väga suur oht, et tekib must turg.

Meie hinnangul võiks kaaluda nikotiini sisaldavate e-vedelike maksustamist aktsiisiga alles siis, kui e-sigarettide kasutajate arv ületaks suitsetajate oma ja e-sigarettide kasutamine oleks kordades odavam tavalise tubaka kasutamisest. Kas nikotiiniplaastrid on maksustatud aktsiisiga?

Briti parlamendi teaduse- ja tehnoloogia büroo (The Parliamentary Office of Science and Technology) võttis äsja kokku uue info, mis on e-sigarettide kohta kogutud, ning väidab 70 allikale toetudes tõendipõhiselt[iv], et:

  • e-sigarettide kasutamine on tubaka suitsetamisest palju vähem kahjulik
  • e-sigaretid aitavad suitsetajatel edukalt suitsetamisest loobuda
  • e-sigaretid ei pane mittesuitsetajaid või noori suitsetama
  • e-sigaretid ei normaliseeri suitsetamist
  • 98% e-sigarettide kasutajatest on endised või praegused suitsetajad
Sama kinnitavad ka teised uuringud[v].

Nikotiinisõltuvus on probleem, millest ainult naiivsete arvates on võimalik lihtsasti vabaneda. Kui suitsetamisharjumusest oleks muude vahenditega juba jagu saadud, siis poleks me endiselt probleemi ees, et suitsetajaid on palju, tervisekahjud meeletud ja suremus tohutult suur. Järelikult pole ka teised täna tervise edendamise alla loetavad tegevused mõju avaldanud.

Eestis on umbes 15 000 e-sigareti ja ligi 200 000 tavatubaka tarvitajat, kes on ometi ka inimesed ja Eesti kodanikud. Kiiremas korras tuleb lõpetada nende tervisega ruleti mängimine ja samas ka riigi ehk meie kõigi raha raiskamine.

Kutsume üles:
  • eraldama seaduses tavasigaretid ja e-sigaretid 
  • sotsiaalministeeriumi korraldama ümarlauda
Oleme alati valmis teemat kommenteerima, juhtima tähelepanu viimastele uuringutele, aitama

kontaktidega rahvusvaheliste spetsialistidega, selgitama ja põhjendama.

Palume meedial teemat käsitledes ka meie poole kommentaariks pöörduda.

E-sigareti müüjate ja kasutajate liit MTÜ nimel

Ingmar Kurg


[i] Inglismaa tervisekaitseorganisatsiooni (Public Health England) 2015.a. raport: https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/457102/Ecigarettes_an_evidence_update_A_report_commissioned_by_Public_Health_England_FINAL.pdf;

Kuningliku arstide kolleegiumi (The Royal College of Physicians) 2016.a. raport https://www.rcplondon.ac.uk/file/3563/download?token=uV0R0Twz

[ii] http://www.kopsuliit.ee/suitsetad/kok-ja-suitsetamine/

[iii] http://epl.delfi.ee/news/eesti/who-tubakaekspert-eesti-voiks-keelata-suitsetamise-autodes-ja-panna-sigaretid-poodides-kappi-peitu?id=74528697

[iv] http://researchbriefings.files.parliament.uk/documents/POST-PN-0533/POST-PN-0533.pdf

[v] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27338716, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/add.13506/abstract